19 Haziran 2024
22.6 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaEğitimOkul Öncesi Eğitim: Oyun Tabanlı Öğrenmenin Önemi

Okul Öncesi Eğitim: Oyun Tabanlı Öğrenmenin Önemi

Eğitim beşikten mezara kadar devam eden bir süreçtir ve insan ölene kadar bir biçimi ile öğrenmeye devam eder. Resmi olarak, yasal mevzuatlara göre eğitim ise günümüzde altı yaşında temel öğrenim olarak başlıyor ama okul öncesi eğitim de eğitimcilerin de önerdiği üzere giderek daha aktif bir biçimde gündeme gelmiş durumdadır. Birçok aile artık çocuklarının temel eğitime başlamadan önce ana okulu gibi yerlere giderek okula hazırlanmasını sağlıyor. Bu tür eğitim kurumlarının bazılarında ise artık oyun tabanlı öğretme metotları uygulanıyor.

Oyun Tabanlı Öğrenme Nedir 

Oyun Tabanlı Öğrenme Nedir?

Oyun tabanlı öğrenme, kavramın kendisinden de net bir biçimde de anlaşılacağı gibi öğrenme sürecinde öğrencilerde muhtelif türden oyunların etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Burada seçilen oyunlar okul öncesi eğitim için çocukların yaşına, seviyesine uygun olarak eğitimciler tarafından özel olarak hazırlanan oyunlardır. Kimi zaman da bilinen oyunlar da öğrenme süreçlerinde kullanılır.  Ayrıca yarışmalar, simülasyonlar, problem çözmeye yönelik uygulamalar da bu kapsam içindedir. Dünyada sıklıkla kullanılan bir metottur.

Oyun Tabanlı Öğrenmenin Okul Öncesi Eğitime Faydaları 

Oyun Tabanlı Öğrenmenin Okul Öncesi Eğitime Faydaları

Uzman eğitimciler ve doğru oyun araçları kullanılarak okul öncesi eğitim yapıldığı zaman son derece önemli faydaları vardır. Bunlardan başlıcaları aşağıda yazılı olduğu gibidir.

  • Çocukların dikkati kolay dağıldığı için, oyun içinde temel bilgileri vermek çok daha akılcı ve kalıcı olan bir öğretim biçimidir.
  • Çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlanır
  • Çocuğun motivasyonunu ciddi bir biçimde artırır
  • Çocuklara hata yapma ve bu hatayı nasıl kendi başlarına çözebilecekleri noktasında katkı sunar
  • Ekip çalışmasını öğrenmesini ve buna bağlı olarak özellikle tek çocuk ise takım çalışmasını öğrenmesini sağlar
  • Hem anlamlı hem de bağlamsal olarak öğrenme gerçekleştirilir.
  • Yapılan bilimsel araştırmaların da gösterdiği gibi erken yaşta öğrenilen tüm bilgiler ömür boyu unutulmaz. Buna istinaden oyun tabanlı öğrenme yöntemi ile kolayca hayatı boyunca gereksinim duyacağı bilgiler verilir.
  • Son olarak da en öğrenmek istemeyen çocuğun bile sürece katılmasını sağlar.

Tüm verilen bu bilgilerden de net bir biçimde anlaşılır olduğu üzere doğru bir okul öncesi eğitim çocuğun sonrasında olan eğitim yaşamına ciddi bir katkı sunarak, başarısını artırır.

BUNLARADA GÖZ ATIN !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments