16 Temmuz 2024
24.3 C
İstanbul
spot_img
Ana Sayfaİş DünyasıGayrimenkulKira Gelirleri ve Yatırım Maliyetleri: Hangi Şehirler Karlı?

Kira Gelirleri ve Yatırım Maliyetleri: Hangi Şehirler Karlı?

Günümüzde yatırım yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında konut bulunuyor. Özellikle pandemi dönemi sonrasında fiyatları hızlı bir şekilde artış göstermesi vatandaşların kira gelirleri ve yatırım maliyetleri konusunu araştırmasına neden oluyor. Peki, konut yatırımı yapmak isteyenler için kira gelirleri ne durumda? Hangi illerde kira geliri diğer illere göre daha karlı? İşte merak edilenler..

Gayrimenkul sektörü artık son yıllarda parası olan vatandaşların yatırım yaptığı bir araç haline geldi. Kira gelirleri ve yatırım maliyetleri de artış gösteren kira ve konut fiyatları ile birlikte resmen fırladı. Açıklanan rakamlara göre mart ayı içerisinde yıllık enflasyon yüzde 68,50 olarak açıklanırken, ev fiyatları da yüzde 57 oranında arttı.

Özellikle 1 Temmuz tarihinde yüzde 25 kira zam sınırının kaldırılacak olması vatandaşların kira gelirli ve yatırım maliyetleri konusunun nasıl etkileneceğini merak etmesine neden oluyor. TÜİK, geçtiğimiz günlerde beklenen verileri açıkladı. Mart ayında konut satışında hızlı bir gerileme kaydedildi. Bunun en temel sebepleri arasında kredi faizlerinin artış göstermesi, 1 Temmuz sonrası için piyasadaki belirsizlik hali ve konut kiralarının artış göstermesi olarak biliniyor.

KİRA GELİRLERİ VE YATIRIM MALİYETLERİNE GÖRE KAZANDIRAN ŞEHİRLER

KİRA GELİRLERİ VE YATIRIM MALİYETLERİNE GÖRE KAZANDIRAN ŞEHİRLER

Kira gelirleri ve yatırım maliyetleri incelendiğinde gayrimenkul sektörünün en çok kazandırdığı 5 şehir yüzdeleri ile birlikte şu şekilde sıralandı:

  • Yüzde 84: Hatay
  • Yüzde 79: Ordu
  • Yüzde 78: Muğla
  • Yüzde 75: Eskişehir
  • Yüzde 70: Ankara

KİRA GELİRLERİ VE YATIRIM MALİYETLERİNE GÖRE MADDİ OLARAK KAYBETTİREN ŞEHİRLER

KİRA GELİRLERİ VE YATIRIM MALİYETLERİNE GÖRE MADDİ OLARAK KAYBETTİREN ŞEHİRLER

Öte yandan kira gelirleri ve yatırım maliyetleri sonuçlarına göre kaybettiren şehirler de belli oldu. Şehir sıralamalarında yer alan iller şaşırttı. İşte o şehirlerin ilk 5’i:

  • Yüzde 60: Kocaeli
  • Yüzde 59: Yalova
  • Yüzde 58: Samsun
  • Yüzde 57: Urfa
  • Yüzde 56: İstanbul

Konut kredi faizlerinin de hızlı bir şekilde artış göstermesi pek çok kişiyi gayrimenkul sektörünü yatırım aracı olarak değerlendirmesine neden oldu. Bu sebeple fiyatların sabit ve satışın olmadığı bu dönem nakdi olanlar tarafından fırsat zamanı şeklinde değerlendiriliyor. Ancak 1 Temmuz yüzde 25 kira zam sınırının kaldırılması sonrasında kira gelirlerinin ne yönde etkileneceği henüz bilinmiyor.

NOT: İçeriğimiz kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir.

BUNLARADA GÖZ ATIN !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments