19 Haziran 2024
22.6 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaEğitimOkul Öncesi Çocuklarla Evde Etkinlik Yapmanın 10 Yolu

Okul Öncesi Çocuklarla Evde Etkinlik Yapmanın 10 Yolu

Ailenizle kaliteli zaman geçirmek ve ailece çocuklarla evde etkinlik yapmak, onların gelişimine katkıda bulunmanın harika bir yoludur. İşte okul öncesi çocuklar için eğlenceli ve öğretici 10 etkinlik:

Evde Spor Etkinlikleri

Çocuklarla Evde Etkinlik: Spor

Evde de spor etkinlikleri yapabilirsiniz. Peki nasıl?

Ev Futbolu

Evin içinde futbol oynayarak çocuklarınızın enerjisini atmasına yardımcı olun. İki takıma ayrılıp hafif bir plastik top ile birbirinizin kafasına değdirmeye çalışarak oynayabilirsiniz.

Ev Basketbolu

Bir çamaşır sepetini basket potası olarak kullanın. Kağıttan toplar ya da küçük oyuncaklarla basket oynayarak el-göz koordinasyonunu geliştirin. Çocuklar için basit ama keyifli bir aktivitedir.

Mutfakta Yardım Etme

Küçük çocuklar ebeveynleri ile zaman geçirmekten keyif alırlar. Neden evdeki rutin işlerle bunu yapmayalım?

Mutfakta Küçük Görevler

Çocuklarınızın yemek hazırlığına katılmasını sağlayarak sorumluluk duygusunu geliştirin. Meyve ve sebzeleri yıkatabilir, salata malzemelerini hazırlatabilirsiniz. Gözetiminiz altında yapılan bu aktiviteler, çocukların yemek seçme alışkanlıklarını da olumlu yönde etkiler.

Kek ve Kurabiye Yapımı

Çocuklarla evde etkinlik için yemek yapabilir özellikle kek ve kurabiye yaparken çocuklarınızı sürece dahil edin. Hamuru karıştırmalarına izin verin ve kapta kalanları parmaklarıyla sıyırmalarına müsaade edin.

Sanat ve El İşi Faaliyetleri

Sanat ve El İşi Faaliyetleri

Sanat ve el işi faaliyetleri çocukların e n sevdikleri aktiviteler arasındadır.

Resim Yapma

Çocukların hayal gücünü geliştirme amacıyla, evde resim yapma etkinlikleri düzenleyin. Geniş başlıklar vererek (örneğin, “Ev Resmi” veya “Okul Bahçesi Resmi”) onlara rehberlik edebilirsiniz. Her gün yapılan resimlere aferin puanı vererek küçük ödüllerle motivasyon sağlayın.

Hazine Avı

Çocuklarla evde etkinlik için evin bir köşesine oyuncak saklayarak hazine avı oynayın. Bir harita hazırlayın ve oklar, resimlerle sakladığınız şeyin yerini gösterin.

Fiziksel Oyunlar

Çocukların enerjilerini atabilmeleri gerekmektedir. Peki bunu evde yapmanın eğlenceli yolları neler olabilir?

Minder Üzerinde Zıplama

Evinizde yastıklardan ve minderlerden parkurlar oluşturun. Çocuklarınızın bu parkurlarda zıplamasına, mekik ve şınav çekmesine izin verin.

Engelli Koşu Yarışı

Evinizde çeşitli engeller oluşturarak bir parkur yapın. Sandalyeler, yastıklar, ve halılarla farklı zorluklar yaratın. Çocuklarınızın bu parkurda yarışmasını sağlayarak eğlenceli ve hareketli bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz.

Yaratıcılığı Teşvik Eden Aktiviteler

Çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirmek için evde yapabileceğiniz pek çok eğlenceli ve öğretici etkinlik vardır.

Çorap Kukla Yapımı

Eski çorapları kullanarak kuklalar yapın. Çocuklarınızın kuklalara karakterler ve isimler vermesini, hikayeler oluşturmasını teşvik edin.

Kutu Oyunu Yaratma

Çocuklarınızla birlikte kendi kutu oyununuzu tasarlayın. Hayvanat bahçesi oyunu, süpermarket oyunu gibi temalar seçerek zar, kağıt ve boyalarla oyun kurabilirsiniz.

Kültür Sanat Etkinliklerinden İlham Almak

Büyükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği kültür sanat etkinlikleri gibi etkinlikler, çocuklarla evde etkinlik yapabileceğiniz yaratıcı aktiviteler için harika bir ilham kaynağıdır. 11 Mayıs 2024 Cumartesi günü Mimar Sinan Dünya Kostümleri Müzesi’nde çocuklarla beraber düzenlenen Ebeveyn-Çocuk Yaratıcılık Atölyesi gibi çalışmalar çocukların hayal güçlerini geliştirmelerine ve el becerilerini artırmalarına yardımcı olur. Müzeler Haftası kapsamında düzenlenen bu etkinlik, çocukların hem müzeyi keşfetmelerini hem de ebeveynleri ile birlikte keyifli bir atölye deneyimi yaşamalarını sağlar.

Bu tür etkinliklerden ilham alarak evde benzer aktiviteler düzenleyebilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte evde bir “müze günü” organize edebilir, farklı kültürlerin kostümlerini araştırıp çizimler yapabilir veya evdeki malzemelerle kostümler tasarlayabilirsiniz. Ayrıca, yaratıcı el işi atölyeleri düzenleyerek çocuklarınızın hayal gücünü ve el becerilerini geliştirebilirsiniz.

BUNLARADA GÖZ ATIN !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments