18 Haziran 2024
29.7 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaYaşamDekorasyonKüçük Alanları Büyük Göstermek için Yaratıcı Yolları

Küçük Alanları Büyük Göstermek için Yaratıcı Yolları

Dekorasyon olgusu dışarıdan ilk başta bakıldığı zaman kolay gibi görünmekle beraber işin özünde kendi içinde alt başlıkları olan ve bugün artık iç mimarların bu alanda çalıştığı bir olgudur. Örneğin Küçük Alanları Büyük Göstermek ve böylece aydınlık, daha konforlu bir yaşam alanı yaratmak başlı başına bir yetenek ve deneyim ister. Bu yazıda da ufak dokunuşlar ile küçük alanların olduğundan daha büyük gösterilmesi için ufak hap bilgiler veriliyor.

Burada hemen ifade etmek gerekir ki hangi yoldan gidilirse gidilsin, ana amaç o alanda derinlik yaratmak ve böylece bir tür algı yönetimi yaparak küçük alanların hem daha işlevsel hale getirilmesi hem de olduğundan büyük görünmesidir.

Küçük Alanları Büyük Göstermek için Duvarlarda Ayna Kullanma

Küçük Alanları Büyük Göstermek için Duvarlarda Ayna Kullanma

Küçük Alanları Büyük Göstermek için ilk yapılabilecek uygulamalardan bir tanesi ayna kullanımıdır ama burada yaratıcı ve sıra dışı olunması için dikey aynalar duvardan duvara ve parça parça yerleştirilerek aynı zamanda bir tablo görüntüsü de yaratılarak duvara yerleştirilir. Çerçevesiz tarzda olması alanın büyük görünmesini sağlar. Olabildiğine dikey tarzda kaliteli aynalar takılmalıdır.

Duvar İçi Aydınlatma Yapma

Duvar İçi Aydınlatma Yapma

Algı yönetimi noktasında eğer Küçük Alanları Büyük Göstermek isteniyor ise son yıllarda giderek daha popüler hale gelen niş aydınlatma uygulanmalıdır. Böylece hem yerden kazanılır hem de doğru bir niş aydınlatma uygulaması ile o alan olduğundan çok daha büyük görünür. Örneğin duvarın tam ortasından, yan köşelerden yapılan aydınlatmalar bu tür mekanlar için son derece ideal bir seçimdir. Aydınlatma renklerinde de olabildiğince soft ve açık tonlar tercih edilmelidir.

Minimalist Dekorasyon ve İşlevsel Ürünler

Küçük Alanları Büyük Göstermek isteyenler için bir başka yöntem o alanda kullanılacak muhtelif türden objelerdir. Burada da minimalist ama aynı zamanda işlevsel olan objelerin seçilmesi son derece önemlidir. Tamamı ile fonksiyonel ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile çoklu kullanımı olan objeler seçilmelidir. Örneğin gömme kitaplıklar, saklama yeri olan oturma grupları doğru objelerdir.

İlle de Açık Renkler

Son olarak da mekanın genelinde gerek mobilya gruplarında, gerek duvar boyası ya da duvar kağıtlarında açık renkler tercih edilmeli ve renkler birbiri ile tamamı ile uyumlu olmalıdır.

BUNLARADA GÖZ ATIN !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments