18 Haziran 2024
29.6 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaSporFitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Birçok spor salonunda çeşitli amaçlar için bir egzersizler bütünü olan fitness yapan insanlar bulunmaktadır. Fakat doğru yapılmadığı takdirde yarardan çok zarara sebep olabilirler, işte bu yüzden sizin için bu konu hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir, sıraladık.

Fit Olma Yolunda Yanlış Fitness Efsaneleri

Fit Olma Yolunda Yanlış Fitness Efsaneleri

Kulaktan kulağa yayılan birçok bilgi yanlış olabilmektedir, bu da insanları spordan soğutabilir ve beklentilerini karşılamayabilir.

  • İşte bu yanlış bilgilerden akla gelen ilki, vücudumuzdaki yağları kasa çevirebileceğimizdir. Kas ve yağ dokuları birbirinden farklıdır bu yüzden böyle bir dönüşüm söz konusu değildir.
  • Esneme egzersizleri, sanılanın aksine sadece antrenman öncesi değil; hem antrenman öncesi ısınmak hem de antrenman sonrası kasları rahatlatmak için yapılmalıdır.
  • Bölgesel yağ yakımı yaygın bir inanış olsa da bu mümkün değildir. Vücut diyet, fitness ve genetik gibi faktörlere göre genel olarak yağ kaybeder.
  • “Çok ağrı yaşamak ve terlemek iyi bir egzersizin sonucudur.” tabii ki de yanlış! Hareketsiz bir yaşam sonrası fitness yapmaya ilk başladığınızda bu gibi ağrılar normal olabilir fakat bunlar tekrarlandığı ve normal yaşamınızı etkilemeye başladığı anda bunu normal karşılamayıp bir uzmana görünmelisiniz. Öte yandan terlemek ise vücudun ısı dengesi için gösterdiği yalnızca bir tepkidir.

Meraklıları İçin Fitness Rehberi

Meraklıları İçin Fitness Rehberi

Tüm bu maddelere ek sadece kardiyo yaparak kilo verilmez! Kilo verilmesinde etkili olan kardiyoya ek direnç egzersizleri yapıp ağırlık kaldırmaya dikkat edilmelidir ve bu da beslenmeyle desteklenmelidir.

Koşu bandı ve normal doğa yürüyüşü sanılanın aksine aynı etkiyi göstermez. Doğa yürüyüşlerinde çeşitli eğimler sayesinde bacak kaslarınız harekete geçer, koşu bandında bu yoktur. Yeni nesil makinelerde eğim ayarlanabilmektedir fakat bu sefer de devreye oksijen girer. Bu yüzden eğer mümkünse açık havada bu egzersizi yapmanız önerilmektedir.

Fitness yapmak için spor salonuna gidilmelidir kanısı da tamamen yanlıştır. Kişinin zaman yönetimi ve spor yapma konusundaki istikrarı da bu konuda oldukça önem taşımaktadır. Çeşitli ekipmanlar, online destek, direnç bantları, mat ve dambıl kullanma, bol su içme ve iyi bir beslenme ile sizler de evde

BUNLARADA GÖZ ATIN !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments