19 Haziran 2024
21.7 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaHaberlerAktüel HaberlerİBB Ücretsiz HPV Aşısı: Kimler Faydalanabilir ve Başvuru Süreci Nasıl İşler?

İBB Ücretsiz HPV Aşısı: Kimler Faydalanabilir ve Başvuru Süreci Nasıl İşler?

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından duyurulan HPV aşı kampanyası halk sağlığına büyük katkı sunacaktır. Önemli bir karara imza veren İstanbul Büyük şehir Belediyesi tamamen ücretsiz aşı kampanyasını başlatmış bulunmaktadır. Bütün dünyada hızla yaygınlaştığı bilinen ve temas yoluyla geçen HPV virüsünden kaynaklanan kanser türleri de artmaktadır. Bu nedenle 16 Mayıs 2024 tarihinden itibaren İBB Ücretsiz HPV Aşısı başvurusu yapılabilecektir. Kampanyadan öncelikle İstanbul il sınırları içinde yaşayıp sosyal destek alanlar yararlanabilecek. HPV aşısının ücretsiz olarak 9 ile 26 yaş aralığındaki kişilere uygulanması kararlaştırılmış bulunmaktadır.

HPV Nedir

İBB Ücretsiz HPV Aşısı Nedir?

HPV kanser hastalığına sebep olan bir virüstür. İnsan Papilloma Virüsü olarak bilinen virüs tüm dünyada bilinmektedir. Önlenebilir ölümcül hastalık nedeni olan HPV virüsü Kadınlarda rahim ağzı kanseri, erkeklerde penis kanseri nedeni olabilmektedir. Ayrıca Genital bölge kanserleri haricinde boyun, boğaz ve baş kanseri nedeni de olabilmektedir. İBB Ücretsiz HPV Aşısı koruyucu halk sağlığı bakımından büyük bir adım olarak belirtilmektedir. HPV virüsü insandan insana geçen ve hızla yayılan bir virüs olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle İstanbul Büyük Şehir Belediyesi halk sağlığı üzerinde tehdit oluşturan bu virüse savaş açmış bulunmaktadır.

HPV Aşısı İçin Nasıl Başvuru Yapılır Ve Aşı Nerede Yapılır

HPV Aşısı İçin Nasıl Başvuru Yapılır Ve Aşı Nerede Yapılır?

İBB tarafından başlatılan HPV aşı kampanyası 16 Mayıs 2024 tarihinde başlatılarak İBB TIP Merkezlerinde uygulanacaktır. İnsan Papiloma Virüsü birden fazla türün bir araya gelmesiyle türemektedir. İnsan vücudunda deri ve mukoza zarlarını hedef almaktadır. İBB Ücretsiz HPV Aşısı kampanyasıyla önlenebilir ölümcül hastalıkla mücadele amaçlanmaktadır. Halk sağlığını tehdit eden kanser türleri arasında en büyük etken HPV virüsü olarak tanımlanmaktadır. Kampanyadan yararlanabilmek için ilk koşul:

  • Katılımcıların 9 yaş ile 26 yaş aralığında olması,
  • Sosyal destek ihtiyacı bulunanlar başvuru yapabilmektedir.
  • Aşı uygulaması İBB Ücretsiz HPV Aşısı İBB Tıp Merkezlerinde yürütülecektir.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’ de de HPV virüsü ölüm nedeni olmaktadır. Halk sağlığını korumanın en önemli adımı ise aşı uygulamasıdır. Uygulamaya İstanbul’ da yaşayan ve sosyal destek alan ebeveyn ve bireyler katılabilecektir. Başvuru formuna https://forms:ibb.gov.tr/saglik/ibb-hpv-formu/ adresinden ulaşılabilmektedir. Formu incelenerek onaylananlar İBB Tıp Merkezlerinde aşı olabilecektir. İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı kapsamında faaliyet gösteren Darülaceze Tıp Merkezi, Şehzadebaşı Tıp Merkezlerinde HPV aşısı uygulanmaktadır. İBB Ücretsiz HPV Aşısı koruyucu sağlık hizmetlerinin en değerli adımı olarak değerlendirilmektedir.

 

BUNLARADA GÖZ ATIN !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments