19 Haziran 2024
21.7 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaYaşamEvde Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Önerilen Güvenlik Tedbiri

Evde Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Önerilen Güvenlik Tedbiri

Birbirinden değerli çocukların büyürken geçirdiği birçok evre vardır. Bunlardan biri de artık koşup yaramazlık yapacakları yürüme evresidir. Büyüme ve gelişme evresinin en önemli basamaklarından bir tanesidir. Bu evrede düşe kalka yürümeyi öğrenen çocuk, yürüyebildiği için her şeyi keşfetmek ister. İşte bu durum, bazı özel destekler gerektirebilir. Herhangi bir ciddi duruma sebep olmamak ve çocuğunuzun sağlığı için yürümeye başlayan çocuklar hakkında dikkat edilmesi gereken şeyleri sizler için sıraladık.

Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar yürürken evde güvenliği sağlamak için yapılması gereken birkaç basit fikir vardır.

  • Evde, yetişkinlerin bile çarptığı eşyalar olabilir. Çocuklar için bu çarpmalar daha şiddetli etkiye sebep olabilir. Bu yüzden özellikle de eşyaların keskin kenarların bir koruyucu ile kaplanması önerilmektedir.
  • Eğer merdivenli bir evde yaşıyorsanız, bu da yürümeye başlayan çocuklar için büyük bir tehlike olabilmektedir. Bu yüzden merdiven başı ve sonlarına uygun koruyucu ve engeller yerleştirmek önerilmektedir.
  • Hep eşyalardan bahsettik peki ya elektrik? Prizlere takabileceğiniz kapaklar sayesinde elektrik çarpma riskinden çocuğunuzu koruyabilirsiniz.
  • Yürümeye başlayan çocuklar, ani ve hızlı hareketleri ile istenmeyen maddeleri ağzına alıp yutabilir; bu yüzden zararlı olabilecek yiyecekler, ilaçlar ve minik oyuncakların çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması önerilmektedir.
  • Evde çocuk için kaymayan zemin oluşturmak önemlidir, kaymayan halı veya düşse de oradaki minderler sayesinde canını acıtmayacak yerlerin oluşturulması önemlidir.

Evde alabileceğiniz minik önlemler sayesinde ve yürümeye başlayan çocuklar gözlem altında tutulduğu takdirde kötü sonuçlar minimuma inecektir.

Küçük Kaşiflerin Küçük Adımları Yürümeye Başlayan Çocuklar

Küçük Kaşiflerin Küçük Adımları: Yürümeye Başlayan Çocuklar

Yaşam artık kendi adımları ile keşfetmek isteyen ve yürümeye başlayan çocuklar sabırla desteklenmelidir. Genelde çocuklar 12 ila 18 aylıkken yürümeye başlasa da, her çocuğun öğrenme tarzının ve süresinin farklı olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuğun yaşayabileceği çeşitli ev kazalarını önlemek ve büyüme evrelerini doğru bir biçimde yaşamasını sağlamak için gözlem de çok önemlidir. İyi bir gözlemle hem olası sorunların önüne geçebilir hem de çocuğun yürüme tarzında herhangi bir anormallik gözlemlendiğinde erkenden profesyonel destek alabilirsiniz.

BUNLARADA GÖZ ATIN !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments